GRAZIA De luxe kolumna: Booster shot

Preparati koje nazivamo skin boosterima dizajnirani su tako da nadoknađuju hijaluron i kolagen, protein odgovoran za strukturu kože. Apliciraju se površinski, no dovoljno su snažni za prodiranje u duboke slojeve kako bi vratili vlažnost iznutra.

Serumi za lice pravi su eliksiri za kožu jer sadrže visoku koncentraciju aktivnih sastojaka (čak pet do deset puta veću količinu nego kreme), i to najčešće jake antioksidanse poput vitamine C i E, ili vitamin A (retinol), hijaluronsku kiselinu, alfa-hidroksi kiseline, peptide, biljne ekstrakte, eterična i biljna ulja i drugo. Sastoje se od molekula ili nanomolekula koje su lagane i bolje prodiru u kožu, što im omogućava provođenje aktivne supstancije i hranjive tvari u dublje slojeve kože. Zadaća im je restrukturirati, obnoviti i hidratizirati kožu iznutra. Boosteri su pak noviji kozmetički dodaci u njezi kože koji prodiru još dublje od seruma i imaju veću koncentraciju aktivnih sastojaka pa puno brže vidimo pozitivne učinke. Neki boosteri mogu se koristiti samostalno, a možemo ih dodavati u različite kozmetičke proizvode poput krema, seruma ili maski radi jačeg učinka. Nakon boostera, lice je trenutno hidratizirano i tonificirano. Ovisno o učinku koji u tom trenutku želite postići, možete birati boostere koji sadrže velike količine antioksidansa, hijalurinske kiseline i drugih aktivnih sastojaka. Zbog snažnog i brzog prodiranja duboko u kožu, vidjet ćete kako vam se lice pomlađuje, a najbolji je dio što dobre promjene dolaze iznutra.

U kojem trenutku ćete u svoju rutinu uvrstiti serume ili boostere prije svega ovisi o stanju kože. Kako bi ona bila zdrava i što duže mladolika, najbolje je s njegom krenuti još u dvadesetim godinama života. To je pravo vrijeme za antioksidativne serume, snažne pomagače u prevenciji štetnih utjecaja iz okoliša čije djelovanje povećava oksidativni stres. Serumi će tu imati i utjecaj na regulaciju djelovanja lojnih žljezda zbog koji se često cijelo drugo desetljeće života borimo s masnom kožom.

Boosteri se obično preporučuju nakon 30. godine jer se tada, htjeli mi to ili ne, počinje usporavati metabolizam i obnavljanje kože te se počinju razgrađivati kolagenska vlakna. Ulazimo u period života kada je potrebno potaknuti obnavljanje kože ubrzavanjem prirodnog ljuštenja i stvaranja novih stanica u površinskom sloju kože, testvaranje novog kolagena u dubljem sloju kože. S obzirom na to da su boosteri koncentrirani i aktivni preparati, jako je važno nanositi ih u malim količinama, doslovno u kapima. Njih nećete razmazivati ravnomjerno po licu poput kreme, nego ćete ih utapkati ciljano kako biste brže i preciznije riješili određene nedostatke na koži poput bora, ožiljaka, opuštene ili kože bez sjaja, hiperpigmentacije, dehidriranosti, beživotnosti  i umora ili pak kako bi se spriječilo prijevremeno starenje uzrokovano pojačanim oksidativnim stresom te kako biste kožu dulje održali zdravom i napetom.

Boosteri se nanose na očišćenu kožu lica i vrata kao podloga prije kreme, a kod masne kože mogu se koristiti i samostalno, ovisno o sastavu. Potom treba pričekati nekoliko minuta da bi se preparat potpuno upio, a tada po potrebi nanesite hidratantnu kremu.

Velika je razlika između skin boostera koje možemo kupiti i nanositi kod kuće i onih koji se nanose u sklopu kozmetičkih tretmana.  Jedni ne isključuju, nego nadopunjuju druge. Tretmani skin boosterima donose revoluciju u kozmetološku znanost. Ubrajaju se u minimalno  invazivne tretmane, a njihovim djelovanjem tekstura kože vidno se poboljšava. Licu se vraća  mladenački sjaj, blistavost i svježina. Za kraj bi vam preporučila da se prije kupnje boostera savjetujete sa stručnjakom kako bi bili sigurni da ćete odabrati upravo onaj koji će imati najbolji utjecaj za vaš tip kože. I ne zaboravite, nikud bez zaštitnog faktora!

Posted in Blog.